Biblioteka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych

rok założenia 1955

Katalog zasobów tradycyjnych oraz cyfrowych

Moje konto Wyszukiwanie zaawansowane Pomoc

Charakterystyka zbiorów

Księgozbiory Instytutu Socjologii i Instytutu Filozofii, które utworzyły Wydział  Humanistyczny, (początkowo wraz z Instytutem Pedagogiki oraz Instytutem Politologii), tworzą celowo dobrany zbiór podstawowych tekstów, monografii i podręczników dotyczących wszystkich działów obu dyscyplin naukowych, a także opracowania przynoszące wyniki badań uczonych polskich i zagranicznych. Literaturę gromadzi się z uwzględnieniem sugestii pracowników naukowych obu Instytutów. Najstarszy jest księgozbiór filozoficzny, zapoczątkowany w latach 50-tych XX w. przy wówczas istniejącym Zakładzie Marksizmu-Leninizmu. Jest całkiem znacząca liczba wydań przedwojennych oraz XIX-wiecznych polskich i obcych, dziś już rzadkich, a niekiedy unikatowych. Księgozbiór socjologiczny zaczęto gromadzić w połowie lat 90-tych XX wieku.

W 2016 roku powstała na Wydziale Katedra Psychologii, dlatego od tego roku Biblioteka zacżęła gromadzić również ksiązki i czasopisma z tej dziedziny.

 

Księgozbiór czytelni

W Czytelni znajdują się prace reprezentatywne dla badań filozoficznych, socjologicznych i psychologicznych, teksty  klasyków, najbardziej poszukiwane książki niezbędne do studiowania  kierunków oraz podstawowe tytuły czasopism. Księgozbiór podręczny liczy ponad 3000 wol. książek 

Warto odwiedzić