WNoPiB logo małe

Grudzień 2020- ważne!

"Załącznik do zarządzenia Nr 259 Rektora UMK z dnia 30 listopada 2020r.

Zasady funkcjonowania Biblioteki Uniwersyteckiej

od 1 grudnia 2020 r.

Zasady ogólne:

1.Od 1 grudnia2020 r, uruchamia się w pełnym zakresie działanie wszystkich bibliotek systemu biblioteczno-informacyjnego UMK.

2.Biblioteki obsługują użytkowników zgodnie z Regulaminem Udostępniania Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej.

3.Ze względów bezpieczeństwa, Czytelnicy wchodząc do bibliotek zobowiązani są podać obsłudze niezbędne dane kontaktowe: imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego (podstawa prawna: p.6.1 d ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE -ogólnerozporządzenie o ochronie danych: przetwarzanie jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą, lub innej osoby fizycznej).

4.Na terenie bibliotek Czytelników obowiązuje zasłanianie ust i nosa.

5.Przed wejściem do bibliotek należy odkazić ręce płynem dezynfekującym.

6.Czytelnicy zobowiązani są do stosowania się do doraźnych poleceń obsługi, szczególnie w kwestiach związanych z reżimem sanitarnym.

7.Ustala się indywidualnie dla każdej z bibliotek limit osób jednocześnie przebywających w przestrzeniach bibliotecznych. Limit ten nie może przekroczyć: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, nie licząc bibliotekarzy...

8.Czytelników przejawiających symptomy infekcji prosi się o niekorzystanie osobiście z bibliotek. W przypadku pilnego skorzystania ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej takich osób, Biblioteka Główna lub Biblioteka Medyczna dostarczą w miarę możliwości na podanyadres e-mail wersjęelektroniczną wskazanych publikacji(do 50 stron). Zamówienie należy przesłna adresy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Biblioteka Główna) i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (Biblioteka Medyczna). W przypadku studentów, doktorantów, pracowników i emerytowanych pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika usługa ta zostanie wykonana nieodpłatnie. Użytkowanie kopii cyfrowych może odbyć się wyłącznie w zakresie dozwolonego użytku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

9.Uruchomione od 1 grudnia usługi nie ograniczają dotychczasowych możliwości Czytelnika w zakresie korzystania z zasobów cyfrowych Biblioteki Uniwersyteckiej. Wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie www.bu.umk.pl oraz www.bm.cm.umk.pl.

10.Książki zwrócone z zewnątrz do bibliotek poddane będą 72 godzinnej kwarantannie. Po upływie kwarantanny książki zostaną zdjęte z kont czytelników."

Zasady szczegółowe dotyczące poszczególnych bibliotek na stronie:

file:///C:/Users/Epsilon4/AppData/Local/Temp/ZR.259.2020%20-%20za%C5%82..pdf

Biblioteka Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie poniedziałek –   piątek:  8.00 13.30.

Tydzień Bibliotek 2020

upłynął pod hasłem:

„Zasmakuj w bibliotece”.

W ramach akcji bibliotekarze WNoPiB wzięli udział
w 6-tygodniowym kursie:

„Archipelag pokoleń 2020”

oraz w ramach współpracy nawiązanej w czasie kwarantanny

uczyli się od bibliotekarzy filii GBP w Milinie,

jak efektywnie wykorzystać czas wolny :)

Zapraszamy do korzystania z pełnotekstowych dostępów
do książek elektronicznych

znajdujących się na platformach NASBI oraz IBUK Libra:

• NASBI poza książkami elektronicznymi oferuje także dostęp online do kursów wideo oraz audiobooków z zakresu informatyki, ekonomii, biznesu, psychologii, HR,
    nauk społecznych, prawa, kultury i sztuki oraz historii.

• IBUK Libra to wielodziedzinowa platforma książek elektronicznych.

Na platformach NASBI oraz IBUK Libra istnieje możliwość
zgłaszania swoich propozycji zakupu poprzez ikonki:

„Zaproponuj zakup” lub „Zgłoś bibliotece”.

Czekamy na Państwa propozycje!