WNoPiB logo małe

Książka października 2020

Załącznik nr 5

do Zarządzenia Nr 188 Rektora UMK z dnia 15 września 2020r.

Zasady i zakres działalności Biblioteki Uniwersyteckiej

1. Zasady ogólne:

1)Od 1 października 2020 r, uruchamia się w pełnym zakresie działanie wszystkich bibliotek systemu biblioteczno-informacyjnego UMK.

2)Biblioteki obsługują wszystkich użytkowników zgodnie z Regulaminem Udostępniania Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej.

3)Ze względów bezpieczeństwa, Czytelnicy wchodząc do bibliotek zobowiązani są podać obsłudze niezbędne dane kontaktowe: imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego.

4)Na terenie bibliotek Czytelników obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Zdjęcie osłony możliwe jest w momencie zajęcia miejsca przy stoliku.

5)Przed wejściem do bibliotek należy odkazić ręce płynem dezynfekującym.

6)Czytelnicy zobowiązani są do stosowania się do doraźnych poleceń obsługi, szczególnie w kwestiach związanych z reżimem sanitarnym.

7)Ustala się indywidualnie dla każdej z bibliotek limit osób jednocześnie przebywających w przestrzeniach bibliotecznych.

8)Czytelników przejawiających symptomy infekcji prosi się o niekorzystanie osobiście z bibliotek.

9)W przypadku pilnego skorzystania ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej przez osoby, o których mowa w pkt. 8, Biblioteka Główna lub Biblioteka Medyczna dostarczą w miarę możliwości na podany adres e-mail wersje elektroniczną wskazanych publikacji (do 50 stron). Zamówienie należy przesłać na adresy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.(Biblioteka Główna) i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.(Biblioteka Medyczna). W przypadku studentów, doktorantów, pracowników i emerytowanych pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika usługa ta zostanie wykonana nieodpłatnie. Użytkowanie kopii cyfrowych może odbyć się wyłącznie w zakresie dozwolonego użytku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

10)Uruchomione od 1 października usługi nie ograniczają dotychczasowych możliwości Czytelnika w zakresie korzystania z zasobów cyfrowych Biblioteki Uniwersyteckiej. Wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie znajdują się na stronie www.bu.umk.ploraz www.biblio.cm.umk.pl.

11)Książki zwrócone z zewnątrz do bibliotek poddane będą 72 godzinnej kwarantannie. Po upływie kwarantanny książki zostaną zdjęte z kont czytelników.”

Uprzejmie informujemy, że

książka października 2020 to:

Książka będzie dostępna do końca czerwca poprzez:

- katalog OPAC,

podstronę Czytelni online poświęconą IBUK Librze

- Facebook Biblioteki Uniwersyteckiej UMK

Tydzień Bibliotek 2020

upłynął pod hasłem:

„Zasmakuj w bibliotece”.

W ramach akcji bibliotekarze WNoPiB wzięli udział
w 6-tygodniowym kursie:

„Archipelag pokoleń 2020”

oraz w ramach współpracy nawiązanej w czasie kwarantanny

uczyli się od bibliotekarzy filii GBP w Milinie,

jak efektywnie wykorzystać czas wolny :)

Zapraszamy do korzystania z pełnotekstowych dostępów
do książek elektronicznych

znajdujących się na platformach NASBI oraz IBUK Libra:

• NASBI poza książkami elektronicznymi oferuje także dostęp online do kursów wideo oraz audiobooków z zakresu informatyki, ekonomii, biznesu, psychologii, HR,
    nauk społecznych, prawa, kultury i sztuki oraz historii.

• IBUK Libra to wielodziedzinowa platforma książek elektronicznych.

Na platformach NASBI oraz IBUK Libra istnieje możliwość
zgłaszania swoich propozycji zakupu poprzez ikonki:

„Zaproponuj zakup” lub „Zgłoś bibliotece”.

Czekamy na Państwa propozycje!