Biblioteka Katedry Historii Sztuki i Kultury

rok założenia 2001

Biblioteka Katedry Historii Sztuki i Kultury jest jedną z czterech bibliotek specjalistycznych funkcjonujących na Wydziale Nauk Historycznych UMK. Działalność rozpoczęła w 2001 roku. Zasadniczym jej zadaniem jest tworzenie podstaw do działań dydaktycznych i naukowych realizowanych w KHSiK. Z jej zasobów korzystają także pracownicy, doktoranci i studenci innych wydziałów UMK. Obecnie księgozbiór liczy około 7200 woluminów i jest sukcesywnie powiększany dzięki zakupom finansowanym z funduszy Katedry i z grantów

Podstawą Biblioteki KHSiK stał się bogaty w cenne pozycje z zakresu historii sztuki włoskiej księgozbiór zgromadzony przez prof. Zygmunta Waźbińskiego - inicjatora utworzenia i jednocześnie pierwszego kierownika Katedry. Następnie zasoby biblioteczne wzbogaciły również zakupione księgozbiory pochodzące od: ks. prof. Szczęsnego Dettloffa, dr Zofii Białłowicz-Krygierowej, prof. Stanisława Alexandrowicza i dr Witolda Armona. Do grona darczyńców Biblioteki KHSiK należą: prof. Krzysztof Pomian, prof. Sergiusz Michalski, prof. Jorg Garms, rodzina prof. Glebiusza Sotnikowa oraz Niemieckie Centrum Historii Sztuki w Paryżu.

Zasadę gromadzenia i profilowania zbiorów określają trzy zasadnicze kierunki: 1) specjalistyczny - historia sztuki włoskiej i związków polsko-włoskich (zwłaszcza w odniesieniu do doby nowożytnej), 2) ogólny - historia sztuki polskiej i europejskiej poszczególnych epok i regionów, 3) podręczny - encyklopedie, leksykony, słowniki, stanowiące niezbędny warsztat pracy każdego humanisty.